Megjelent az ELTINGA legújabb Budapesti Lakáspiaci Riportja, melyből kiderül, hogy a budapesti új lakásokat további érdemi drágulás jellemezte. Mindössze egy negyedév alatt 1,53-ról 1,63 millió forintra ugrott az átlagos négyzetméterár, miközben a tényleges átlagár is tovább emelkedett, ami elsősorban a hirtelen megemelkedett keresletnek volt köszönhető. Nézzük, mi jellemzi most a budapesti újlakáspiacot!
Az élénkülő lakáspiaci kereslet közepette legfrissebb Hangulatfelmérésünkben arról is kérdeztük a szakértőket, hogy véleményük szerint az ország mely részein, milyen típusú lakások lehetnek az átlagnál keresettebbek az előttünk álló évben. Összesen 10 szakértő mondta el, milyen típusú és elhelyezkedésű lakóingatlanok iránt lehet az átlagosnál erősebb a kereslet, többen azt is megindokolva, hogy miért.
Alig-alig láthatók pozitív jelek a hazai ingatlanpiacon, mind a lakáshitelezés, mind az újonnan átadott lakások száma, mind a tranzakciószám jelentős mértékben esett az elmúlt időszakban. Az energiaválság felértékelte ugyanakkor az energiahatékony ingatlanokat, az otpotthon.hu tapasztalatai szerint, a lakóparki ingatlanokra továbbra is van igény. Mivel nincs kilátásban több nagy, akár többszáz lakásos társasházi projekt átadása a közeljövőben, így bizonyos lokációkban még nagyobb figyelemmel kell lennie a vásárlóknak, hogy a kiszemelt ingatlant megszerezhessék. Az általánosan apadó kereslet miatt az értékesítők számára is fontos a célzott kereshetőség lehetősége, és a megfelelő kereslet-kínálat találkozása. Az ingatlanportál ennek érdekében új, a lakóparki ingatlanokkal dedikáltan foglalkozó aloldalt fejlesztett.
Azokon településeken, ahol alacsonyabbak a lakásárak, az ingatlanvétel nagyobb részben fedezhető a lakásvásárláshoz kapcsolódó támogatások és kedvezményes hitelek - csok, falusi csok, Babaváró hitel - együttes igénybevételével - derül ki a Magyar Bankholdinghoz tartozó Takarék Jelzálogbank MTI-nek küldött csütörtöki elemzéséből.
Nem telt unalmasan a hazai ingatlanpiac 2022-es éve sem, a globális anyag- és energiaválság, valamint a rég nem látott mértékű infláció mellé ráadásul az új rezsiszabályok egy új trendet is hoztak: a lakások energiahatékonysága minden eddiginél fontosabb szemponttá vált. Az ország legjelentősebb ingatlankiállításán a Portfolio Csoport idén tavasszal bemutatja, hogy az évek óta tartó töretlen fejlődés után milyen irányba tart az ingatlanpiac, hogyan kapcsolódnak a hagyományos anyagok a legmodernebb okosotthonos technológiákkal és milyen lakberendezési megoldásokat keresnek a leendő lakásvásárlók.
Nem telt unalmasan a hazai ingatlanpiac 2022-es éve sem, a globális anyag- és energiaválság, valamint a rég nem látott mértékű infláció mellé ráadásul az új rezsiszabályok egy új trendet is hoztak: a lakások energiahatékonysága minden eddiginél fontosabb szemponttá vált. Az ország legjelentősebb ingatlankiállításán a Portfolio Csoport idén tavasszal bemutatja, hogy az évek óta tartó töretlen fejlődés után milyen irányba tart az ingatlanpiac, hogyan kapcsolódnak a hagyományos anyagok a legmodernebb okosotthonos technológiákkal és milyen lakberendezési megoldásokat keresnek a leendő lakásvásárlók.
Bár már sokan számítanak akár árcsökkenésre is a honi lakáspiacon, a fővárosi újépítésű ingatlanok tekintetében aligha jellemzi ez a jövőt. Az OTP legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképe ugyan jelentős visszaesést mutat éves szinten a tavalyi vásárlások számában, ám ez sem állította meg az áremelkedést. Sőt, Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint több tényező is arra utal, hogy e téren továbbra se következik be gyökeres fordulat.
Tavaly az újonnan piacra került új lakások száma meghaladta a kereslet volumenét Budapesten, és az azonnal költözhető eladatlan lakáskészlet is bővülésnek indult. A beruházók jelentős része most a vevőkhöz hasonlóan kivár, és megjelent a minimális áralku lehetősége is az újlakás-piacon – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
A rezsiköltségek emelkedésének hírére nyáron még csak valószínű volt, de az év végére már a számszerűsíthető jelei is megmutatkoztak annak, hogy az enyhe tél ellenére is felértékelődik az energiahatékonyság szerepe és a piac figyelme mindinkább az olcsóbban fenntartható lakások felé fordul. Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője úgy látja, tartós lehet ez a trend, fennmaradhat akkor is, ha már enyhül az emelkedő fenntartási költségek okozta kezdeti bizonytalanság.
Az elmúlt hónapokban egyértelmű lassulást figyelhettünk meg az ingatlanpiacon. Jelentősen csökkent a tranzakciószám, és a fejlesztők, valamint a finanszírozók is óvatosabbá váltak. Számottevő árcsökkenést ugyan még nem láthattunk a lakáspiacon, de a kereslet csökkenése miatt elképzelhető, hogy drasztikus megoldásokhoz kell nyúlnia az értékesítőknek. Az elmúlt hetekben több nagy fejlesztőtől is láthattunk újépítésű lakásokra vonatkozó különleges kedvezményeket. Mi lesz az újépítésű ingatlanokkal, ha folytatódik a piac lassulása, elég lesz akciókat hirdetni, vagy komolyabb eszközökre lesz szükség? Várhatunk árcsökkenést? Ezeket a kérdéseket most az ingatlanpiac szakértőinek tettük fel.
Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, az Eltinga ismét kiadta negyedéves Budapesti Lakáspici Riportját. Az adatbázisból kiderül, hogy a kínálati négyzetméterárak mintegy 5 százalékkal nőttek egy negyedév alatt Budapesten, és már meghaladják az 1,4 millió forintot. A számok mögött azonban nagy kerületi eltérések tapasztalhatók, a legolcsóbb és a legdrágább kerület között mintegy háromszoros az árkülönbség.
Megjelent a legfrissebb, az őszi hónapok újlakás-piacát bemutató Budapesti Lakáspiaci Riport. Az Eltinga által összeállított elemzés közel 20 ezer lakás adatait tartalmazza, melyek olyan fejlesztésekben találhatók, ahol 2022 május és november között legalább egy lakást kínáltak eladásra. A felmérésből kiderül, hogy mennyibe kerül most egy átlagos, budapesti új építésű lakás.
Ahogy pénteken megírtuk, megjelent az Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riportjának legújabb felmérése, ami a budapesti új lakások piacának árait mutatja be. Ez alapján elmondható, hogy még soha nem volt olyan intenzív az új lakások áremelkedési dinamikája, mint az elmúlt egy évben. Budapesten egy év alatt 28 százalékkal drágultak az új lakások, de van olyan kerület, ahol az 50 százalékot közelíti az éves áremelkedés.
Idén általánosságban 15% körüli visszaesésre számítanak a hazai szakemberek az új lakáshitelek volumenében, az ügyfelek érzékenyen reagálnak a kamatszintek emelkedésére. A Portfolio Hitelezés 2022 konferenciájának lakáshiteleket érintő panelbeszélgetésében szóba került a zöldhitel iránti kiugró kereslet, ahogyan az is, hogy a jelenlegi piaci kamatok mellett ilyen kamatkülönbség a piaci és támogatott hiteltermékek között nem fenntartható. A banki szakértők a lakáspiaci árakról is megszólaltak, szerintük idén még vélhetően emelkedni fognak a lakásárak, de jövőre eljöhet a csökkenés.
Nem volt hiány az erős kijelentésekből a szombat délutáni Portfolio Lakás Klub programon, ahol a lakáspiac prominens szereplői fogalmaztak meg erősebbnél erősebb véleményeket. A Takarékbank elemzője szerint a Balatonon ma már drágábban lehet lakást venni mint Horvátországban vagy Görögországban, a hazai lakáspiacon pedig év végére akár már 1,6-1,8 milliós átlagos négyzetméterárral lesz érdemes számolni, köszönhetően részben a felére visszazuhanó új kínálatnak is. Ennek ellenére volt aki szerint jó helyzetben vannak most a vevők.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek hazánkban is a szerelt technológiás készházak. A hátrányaik, előnyeik mérlegelésekor érdemes lehet figyelembe venni azt is, hogy a biztosításuk nem minden társaságnál esik azonos elbírálás alá a hagyományos épületekkel – figyelmeztet közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mindkét félnek jó lehet.
Van olyan értékelés is, amely szerint csak rövid ideig lesznek hatályban a vámok
Régi célpontot szemeltek ki.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?